Αρχική σελίδα Υποδομή Εργαστήριο πληροφορικής

Εργαστήριο πληροφορικής

Γενικές πληροφορίες για το εργαστήριο πληροφορικής μας

Το σχολείο μας, διαθέτει κατάλληλα εξοπλισμένο εργαστήριο πληροφορικής, το οποίο λειτουργεί από το 2002.
Tα τελευταία 2 χρόνια, με το νέο  Ενιαίο Αναμορφωμένο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα (Ε.Α.Ε.Π.) στα Δημοτικά, είναι η αίθουσα διδασκαλίας για το μάθημα των Τ.Π.Ε. (Τεχνολογίες της Πληροφορίας και των Επικοινωνιών).

Ο τωρινός εξοπλισμός του εργαστηρίου αποτελείται από:

• 7 Σταθερούς Ηλεκτρονικούς Υπολογιστές σε δίκτυο με έγχρωμο εκτυπωτή.
  • 3 Φορητούς Ηλεκτρονικούς Υπολογιστές.
  • Δικτυακός εξοπλισμός (δρομολογητής CISCO και διανομείς δικτύου ) για πρόσβαση στο διαδίκτυο και από τους Η/Υ του ίδιου του εργαστηρίου, καθώς και από κάθε τάξη διδασκαλίας του σχολείου, μετά από τοποθέτηση επιπλέον δικτυακής καλωδιακής υποδομής.
  • Βιντεοπροβολέας.
  • Τηλεόραση με συσκευή αναπαραγωγής βίντεο.
Επίσης, στα πλαίσια της  πράξης «Επέκταση Προγράμματος Εισαγωγής Ηλεκτρονικών Υπολογιστών και Συναφούς Εξοπλισμού σε Δημοτικά Σχολεία για μία Ψηφιακά Υποστηριζόμενη Διδασκαλία» το σχολείο μας θα έχει στην κατοχή του 10 επιπλέον σύγχρονους φορητούς ηλεκτρονικούς υπολογιστές.