Γενικά

Γενικές πληροφορίες  και ιστορικά στοιχεία για το σχολείο μας

Το Δημοτικό Σχολείο Χιλιομοδίου ιδρύθηκε το 1908.Λειτούργησε για πρώτη φορά σε κτίριο που βρισκόταν ανάμεσα στα χωριά Κλένια και Χιλιομόδι, από όπου και η τοποθεσία Παλαιοσχολείο. Το σημερινό διδακτήριο κτίστηκε το 1938 σε έκταση 18 στρεμμάτων, που δωρίστηκε για το σκοπό αυτό από κατοίκους της κοινότητας Χιλιομοδίου (δωρητές). Με συνεχείς επεκτάσεις απέκτησε την σημερινή του μορφή με 12 αίθουσες διδασκαλίας και προαύλιο χώρο 6 στρεμμάτων. Διαθέτει επίσης εργαστήριο πληροφορικής, αίθουσα πολλαπλών χρήσεων, χορού, θεατρολογίας και κλειστό σχολικό γυμναστήριο.
Οργανικά είναι 12θέσιο Ολοήμερο με αναμορφωμένο εκπαιδευτικό πρόγραμμα (ΕΑΕΠ) και υπηρετούν σε αυτό 25 εκπαιδευτικοί. Στο σχολείο φοιτούν μαθητές και από τα Δ.Δ. Μαψού, Σπαθοβουνίου, Κουταλά και Αγιονορίου, των οποίων τα Δημοτικά Σχολεία έχουν καταργηθεί. Το σχολικό έτος 2012-13 φοιτούν 187 μαθητές.