Αρχική σελίδα Δράσεις Δράσεις σχολικού έτους 2012-2013 Εκπαιδευτική Επίσκεψη στο Ευγενίδειο Ίδρυμα (Πλανητάριον)

Εκπαιδευτική Επίσκεψη στο Ευγενίδειο Ίδρυμα (Πλανητάριον)

Την Πέμπτη, στις 29 Νοεμβρίου 2012 οι μαθητές των τάξεων Ε και ΣΤ του Δημοτικού Σχολείου μας πραγματοποιήσαμε μαζί με τους δασκάλους μας εκπαιδευτική επίσκεψη στο Ίδρυμα Ευγενίδου , στην Αθήνα. Εκεί παρακολουθήσαμε το εκπαιδευτικό πρόγραμμα: «Η μεγάλη περιπέτεια». Στην παράσταση αυτή περιγράφονται, σύντομα αλλά περιεκτικά, οι δραστηριότητες των Διαστημικών Λεωφορείων τα τελευταία 30 χρόνια, η εκπαίδευση και οι συνθήκες διαβίωσης των αστροναυτών στο Διάστημα, η εμφάνιση και η εξέλιξη των Διαστημικών Σταθμών (Σαλιούτ, Σκάιλαμπ, Μιρ και Διεθνής Διαστημικός Σταθμός), η προσφορά των απογόνων του Σπούτνικ για τη βελτίωση της ζωής στη Γη, οι ανακαλύψεις των τροχιακών μας αστεροσκοπείων για το Σύμπαν και οι περιπέτειες των «πρεσβευτών του ανθρώπου» στους πλανήτες και στους δορυφόρους του Ηλιακού μας Συστήματος. Έτσι είχαμε την ευκαιρία να απολαύσουμε τις δυνατότητες που προσφέρουν οι νέες τεχνολογίες και να μάθουμε ευχάριστα και με αποτελεσματικό τρόπο πράγματα που φαντάζουν ανεξιχνίαστα και τόσο απόμακρα από την καθημερινότητά μας.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το Πλανητάριο μπορείτε να επισκεφτείτε τον παρακάτω ιστότοπο: