Αρχική σελίδα Δράσεις Δράσεις σχολικού έτους 2012-2013 Εκπαιδευτική Επίσκεψη σε Ελαιοτριβείο της περιοχής μας

Εκπαιδευτική Επίσκεψη σε Ελαιοτριβείο της περιοχής μας

Στις 11 Ιανουαρίου 2013 , ημέρα Παρασκευή , οι μαθητές της Ε τάξης του Δημοτικού Σχολείου μαζί με τους δασκάλους μας επισκεφτήκαμε το ολοκαίνουριο ιδιωτικό Eλαιοτριβείο της περιοχής μας ( στο Χιλιομόδι) των κ.κ.Δήμα –Κορδώση-Σολωμού, με σκοπό να παρακολουθήσουμε από κοντά τη διαδικασία παραγωγής του λαδιού. Συζητήσαμε με τους ιδιοκτήτες του ελαιοτριβείου , οι οποίοι , αφού πρώτα μας καλωσόρισαν , μας ξενάγησαν στους χώρους του ‘’λιοτριβιού’’   και πρόθυμα δέχτηκαν να απαντήσουν στις απορίες μας. Στο τέλος της ξενάγησης μάς περίμενε μια νόστιμη έκπληξη : μια φέτα ζεστού ψωμιού βουτηγμένη στο ολόφρεσκο λάδι , ρίγανη και λίγο αλάτι. Δοκιμάστε το και….. θα ξετρελαθείτε όπως και εμείς!