Αρχική σελίδα Δράσεις Δράσεις σχολικού έτους 2012-2013 Τα παιδιά ζωγραφίζουν για την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου

Τα παιδιά ζωγραφίζουν για την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου

Η Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 2 Απριλίου, την ημέρα που γεννήθηκε ο μεγάλος Δανός παραμυθάς Χανς Κρίστιαν Άντερσεν.
Οι μαθητές  του Σχολείου μας, για να τιμήσουν την ημέρα αυτή, ζωγραφίζουν αφίσες με θέμα: "το παιδικό βιβλίο", αναπαριστούν με ζωγραφιές αποσπάσματα από τα αγαπημένα τους παιδικά βιβλία και γράφουν τα ονόματα των συγγραφέων-δημιουργών τους.
Με πρωτοβουλία της εκπαιδευτικού κ. Αθανασίας Τσιλιγιάννη, τα έργα των παιδιών αποφασίστηκε να  πλαισιώσουν τις εορταστικές εκδηλώσεις που διοργανώνει η Δημοτική Βιβλιοθήκη Κορίνθου στις 5 , 6 και Απριλίου για τη γιορτή του Παιδικού Βιβλίου.
Μπορείτε να δείτε το πρόγραμμα των εκδηλώσεων της Δημοτικής Βιβλιοθήκης Κορίνθου για την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου,πατώντας εδώ
Ακολουθεί παρουσίαση με τις αφίσες που ζωγράφισαν τα παιδιά

Οι μαθητές των τάξεων Β2, Γ1, Δ, Ε1 και Ε2  και οι δασκάλοι τους.